Kros kayağı kaç kalori yakar?
Kros kayağı Compendium’un en yüksek MET’li dayanıklılık aktivitelerinden. 4 km/sa kayak yürüyüşü 6,8 MET, elit yarış hızı 16,0 MET. Yazın kullanılan tekerlekli kayak satırları da hız aralığına göre ölçülmüş.
Tüm çeşitler, hafiften yoğuna
- Tekerlekli kayak, 10–12,9 km/sa, eğimsizOrta 5,5 MET kod 19305 2024’te eklenen kodYüzdelik 3434 dk yürüyüşe denk193 kcal
- Kros kayağı, 4,0 km/sa, yavaş, hafif eforYüksek 6,8 MET kod 19080 2011: 6,8Yüzdelik 4843 dk yürüyüşe denk238 kcal
- Tekerlekli kayak, 13–16,9 km/sa, eğimsizYüksek 6,8 MET kod 19310 2024’te eklenen kodYüzdelik 4843 dk yürüyüşe denk238 kcal
- Kros kayağı, 6,4–7,9 km/sa, orta hızYüksek 8,5 MET kod 19090 2011: 9,0 (−0,5)Yüzdelik 6753 dk yürüyüşe denk298 kcal
- Kros kayağı, yüksek yoğunluklu antrenmanYüksek 9,5 MET kod 19115 2024’te eklenen kodYüzdelik 7559 dk yürüyüşe denk333 kcal
- Kros kayağı, 8,0–12,7 km/sa, tempolu, yüksek eforYüksek 11,3 MET kod 19100 2011: 12,5 (−1,2)Yüzdelik 8671 dk yürüyüşe denk396 kcal
- Kros kayağı, paten tekniğiYüksek 13,3 MET kod 19135 2011: 13,3Yüzdelik 9283 dk yürüyüşe denk466 kcal
- Kros kayağı, elit, 12,9–19,2 km/sa, yarışYüksek 14,0 MET kod 19110 2011: 15,0 (−1,0)Yüzdelik 9388 dk yürüyüşe denk490 kcal
- Kros kayağı, sert kar, yokuş yukarı, azami eforYüksek 15,5 MET kod 19130 2011: 15,5Yüzdelik 9697 dk yürüyüşe denk543 kcal
- Kros kayağı, elit, 19,3–25,7 km/sa, yarışYüksek 16,0 MET kod 19112 2024’te eklenen kodYüzdelik 97100 dk yürüyüşe denk560 kcal
Yüzdelik: egzersiz bölümlerindeki 612 kayıt arasında, bu satırdan düşük MET değerli kayıtların oranı. “Yürüyüşe denk” sütunu 30 dakikalık süre içindir.
Sayılar ne söylüyor
Kros kayağı ve tekerlekli kayak için Compendium’da 10 ayrı ölçüm bulunuyor. En hafif çeşit (Tekerlekli kayak, 10–12,9 km/sa, eğimsiz) 5,5 MET, en yoğun çeşit (Kros kayağı, elit, 19,3–25,7 km/sa, yarış) 16,0 MET. Bu iki uç arasındaki fark, 70 kilogramlık biri için 30 dakikada yaklaşık 368 kcal ediyor; yani aynı aletin başında geçen aynı süre, tempoya göre 2,9 kat farklı bir enerji harcaması anlamına gelebiliyor.
Yoğunluk sınıfına göre dağılım: 0 çeşit hafif (3 MET altı), 1 çeşit orta (3–5,9 MET), 9 çeşit yüksek (6 MET ve üstü). Bu sınıflar Compendium yazarlarının kullandığı mutlak yoğunluk eşikleridir; kişinin kendi kondisyonuna göre hissettiği zorluk farklı olabilir.
Ortanca çeşit (Kros kayağı, 8,0–12,7 km/sa, tempolu, yüksek efor, 11,3 MET) 30 dakikada, tempolu yürüyüşle yaklaşık 71 dakikada harcanacak enerjiye denk geliyor. Sitedeki 58 alet ve aktivite grubu ortanca MET değerine göre sıralandığında kros kayağı ve tekerlekli kayak 3. sırada. Bir üst sırada koşu (hıza göre) (ortanca 12,0 MET), bir alt sırada kavisli (motorsuz) koşu bandı (ortanca 11,0 MET) var.
2011 sürümünde aynı kodla bulunan çeşitlerden 3 tanesinin değeri değişti: Kros kayağı, 6,4–7,9 km/sa, orta hız 9,0 → 8,5; Kros kayağı, 8,0–12,7 km/sa, tempolu, yüksek efor 12,5 → 11,3; Kros kayağı, elit, 12,9–19,2 km/sa, yarış 15,0 → 14,0. 3 çeşidin değeri 2011’deki ile aynı kaldı. 4 çeşidin kodu 2024 güncellemesinde eklendi ya da yeni bir aktiviteye bağlandı; bunlar için 2011 ile karşılaştırma yapılamıyor.
Older Adult Compendium’da bu aletle ilgili ayrı bir 60 yaş üstü kaydı yok. 60 yaş üstünde yetişkin değerleri gerçek harcamadan farklı olabilir; 60+ tablosunda ölçülmüş aktiviteler 60 yaş ve üstü sayfasında.
Ölçüm notu
Kar koşulları ve teknik (klasik ya da paten) harcamayı belirgin biçimde değiştirir.
Bu sayfadaki ölçümler Compendium’un kış aktiviteleri bölümünden alındı. Hesap yöntemi ve sınırlılıklar için hesap yöntemi sayfasına bakabilirsiniz.
Kar ve buz: diğerleri
Kaynak: Herrmann SD ve ark. 2024 Adult Compendium of Physical Activities, J Sport Health Sci 2024;13(1):6–12; kodlar 19305, 19080, 19310, 19090, 19115, 19100, 19135, 19110, 19130, 19112. Değerler pacompendium.com sayfasından alındı; veri 23 Ekim 2026, son kontrol 1 Kasım 2026. Kalori sonuçları tahmindir.