Kavisli koşu bandı kaç kalori yakar?
Motorsuz, kavisli bantta kayışı bacak gücüyle siz döndürürsünüz. Compendium bu bantları normal koşu bandından ayrı ölçmüş ve aynı hızda belirgin biçimde daha yüksek MET değerleri bulmuş. Bu sayfa iki bant türünü hız hız karşılaştırmanızı sağlar.
Tüm çeşitler, hafiften yoğuna
- Kavisli koşu bandında hafif koşu, 4,8–6,3 km/saOrta 5,3 MET kod 12405 2024’te eklenen kodYüzdelik 3233 dk yürüyüşe denk186 kcal
- Kavisli koşu bandında hafif koşu, 6,4–7,9 km/saYüksek 6,5 MET kod 12408 2024’te eklenen kodYüzdelik 4641 dk yürüyüşe denk228 kcal
- Kavisli koşu bandında yürüyüş, 4,8–8,0 km/sa, tempoluYüksek 8,3 MET kod 17455 2024’te eklenen kodYüzdelik 6652 dk yürüyüşe denk291 kcal
- Kavisli koşu bandında koşu, 8,0–9,5 km/saYüksek 11,0 MET kod 12410 2024’te eklenen kodYüzdelik 8469 dk yürüyüşe denk385 kcal
- Kavisli koşu bandında koşu, 11,3–12,7 km/saYüksek 12,0 MET kod 12412 2024’te eklenen kodYüzdelik 8775 dk yürüyüşe denk420 kcal
- Kavisli koşu bandında koşu, 12,9–14,3 km/saYüksek 14,0 MET kod 12414 2024’te eklenen kodYüzdelik 9388 dk yürüyüşe denk490 kcal
- Kavisli koşu bandında koşu, 14,5–15,9 km/saYüksek 16,8 MET kod 12416 2024’te eklenen kodYüzdelik 98105 dk yürüyüşe denk588 kcal
Yüzdelik: egzersiz bölümlerindeki 612 kayıt arasında, bu satırdan düşük MET değerli kayıtların oranı. “Yürüyüşe denk” sütunu 30 dakikalık süre içindir.
Sayılar ne söylüyor
Kavisli (motorsuz) koşu bandı için Compendium’da 7 ayrı ölçüm bulunuyor. En hafif çeşit (Kavisli koşu bandında hafif koşu, 4,8–6,3 km/sa) 5,3 MET, en yoğun çeşit (Kavisli koşu bandında koşu, 14,5–15,9 km/sa) 16,8 MET. Bu iki uç arasındaki fark, 70 kilogramlık biri için 30 dakikada yaklaşık 403 kcal ediyor; yani aynı aletin başında geçen aynı süre, tempoya göre 3,2 kat farklı bir enerji harcaması anlamına gelebiliyor.
Yoğunluk sınıfına göre dağılım: 0 çeşit hafif (3 MET altı), 1 çeşit orta (3–5,9 MET), 6 çeşit yüksek (6 MET ve üstü). Bu sınıflar Compendium yazarlarının kullandığı mutlak yoğunluk eşikleridir; kişinin kendi kondisyonuna göre hissettiği zorluk farklı olabilir.
Ortanca çeşit (Kavisli koşu bandında koşu, 8,0–9,5 km/sa, 11,0 MET) 30 dakikada, tempolu yürüyüşle yaklaşık 69 dakikada harcanacak enerjiye denk geliyor. Sitedeki 58 alet ve aktivite grubu ortanca MET değerine göre sıralandığında kavisli (motorsuz) koşu bandı 4. sırada. Bir üst sırada kros kayağı ve tekerlekli kayak (ortanca 11,3 MET), bir alt sırada kürek ergometresi (kürek çekme makinesi) (ortanca 11,0 MET) var.
7 çeşidin kodu 2024 güncellemesinde eklendi ya da yeni bir aktiviteye bağlandı; bunlar için 2011 ile karşılaştırma yapılamıyor.
Older Adult Compendium’da bu aletle ilgili ayrı bir 60 yaş üstü kaydı yok. 60 yaş üstünde yetişkin değerleri gerçek harcamadan farklı olabilir; 60+ tablosunda ölçülmüş aktiviteler 60 yaş ve üstü sayfasında.
Ölçüm notu
Kavisli bandın ekranındaki hız, kayışın hızıdır. Rampa üzerinde nerede koştuğunuz hızı değiştirdiği için ölçümler belirli bir bölgede, sabit tempoda yapılmıştır.
Bu sayfadaki ölçümler Compendium’un koşu ve yürüyüş bölümlerinden alındı. Hesap yöntemi ve sınırlılıklar için hesap yöntemi sayfasına bakabilirsiniz.
Salon aletleri ve dersler: diğerleri
Kaynak: Herrmann SD ve ark. 2024 Adult Compendium of Physical Activities, J Sport Health Sci 2024;13(1):6–12; kodlar 12405, 12408, 17455, 12410, 12412, 12414, 12416. Değerler pacompendium.com sayfasından alındı; veri 23 Ekim 2026, son kontrol 1 Kasım 2026. Kalori sonuçları tahmindir.