Doğa yürüyüşü kaç kalori yakar?
Arazide yürüyüş için Compendium tarla ve tepelerde gezinme, eğim yüzdesine göre tepe tırmanışı ve sırt çantalı doğa yürüyüşü satırları veriyor. Yüksüz %6–10 eğimde tempolu tırmanış 7,0 MET.
Tüm çeşitler, hafiften yoğuna
- Doğa yürüyüşü, yavaş, tarla ve tepelerde, yüksüzOrta 3,8 MET kod 17081 2024’te eklenen kodYüzdelik 1624 dk yürüyüşe denk133 kcal
- Tepe tırmanışı, yüksüz, %5–20 eğim, çok yavaşOrta 5,0 MET kod 17032 2024’te eklenen kodYüzdelik 2831 dk yürüyüşe denk175 kcal
- Tepe tırmanışı, yüksüz, %1–5 eğim, orta–tempoluOrta 5,3 MET kod 17034 2024’te eklenen kodYüzdelik 3233 dk yürüyüşe denk186 kcal
- Doğa yürüyüşü, normal tempo, tarla ve tepelerde, yüksüzOrta 5,3 MET kod 17082 2011: 5,3Yüzdelik 3233 dk yürüyüşe denk186 kcal
- Doğa yürüyüşü, arazideYüksek 6,0 MET kod 17080 2011: 6,0Yüzdelik 4038 dk yürüyüşe denk210 kcal
- Tepe tırmanışı, yüksüz, %6–10 eğim, orta–tempoluYüksek 7,0 MET kod 17035 kod 2024’te yeniden tanımlandıYüzdelik 5144 dk yürüyüşe denk245 kcal
- Sırt çantasıyla doğa yürüyüşü (backpacking)Yüksek 7,0 MET kod 17010 2011: 7,0Yüzdelik 5144 dk yürüyüşe denk245 kcal
- Günlük sırt çantasıyla doğa yürüyüşüYüksek 7,8 MET kod 17012 2011: 7,8Yüzdelik 5949 dk yürüyüşe denk273 kcal
- Tepe tırmanışı, yüksüz, %11–20 eğim, yavaş–ortaYüksek 8,8 MET kod 17036 2024’te eklenen kodYüzdelik 6955 dk yürüyüşe denk308 kcal
- Tepe tırmanışı, yüksüz, 6,4–8,0 km/sa, %3–5 eğim, çok hızlıYüksek 10,0 MET kod 17037 2024’te eklenen kodYüzdelik 7763 dk yürüyüşe denk350 kcal
Yüzdelik: egzersiz bölümlerindeki 612 kayıt arasında, bu satırdan düşük MET değerli kayıtların oranı. “Yürüyüşe denk” sütunu 30 dakikalık süre içindir.
Sayılar ne söylüyor
Doğa yürüyüşü ve tepe tırmanışı için Compendium’da 10 ayrı ölçüm bulunuyor. En hafif çeşit (Doğa yürüyüşü, yavaş, tarla ve tepelerde, yüksüz) 3,8 MET, en yoğun çeşit (Tepe tırmanışı, yüksüz, 6,4–8,0 km/sa, %3–5 eğim, çok hızlı) 10,0 MET. Bu iki uç arasındaki fark, 70 kilogramlık biri için 30 dakikada yaklaşık 217 kcal ediyor; yani aynı aletin başında geçen aynı süre, tempoya göre 2,6 kat farklı bir enerji harcaması anlamına gelebiliyor.
Yoğunluk sınıfına göre dağılım: 0 çeşit hafif (3 MET altı), 4 çeşit orta (3–5,9 MET), 6 çeşit yüksek (6 MET ve üstü). Bu sınıflar Compendium yazarlarının kullandığı mutlak yoğunluk eşikleridir; kişinin kendi kondisyonuna göre hissettiği zorluk farklı olabilir.
Ortanca çeşit (Tepe tırmanışı, yüksüz, %6–10 eğim, orta–tempolu, 7,0 MET) 30 dakikada, tempolu yürüyüşle yaklaşık 44 dakikada harcanacak enerjiye denk geliyor. Sitedeki 58 alet ve aktivite grubu ortanca MET değerine göre sıralandığında doğa yürüyüşü ve tepe tırmanışı 33. sırada. Bir üst sırada kurbağalama, sırtüstü ve diğer stiller (ortanca 7,0 MET), bir alt sırada sabit bisiklet (ortanca 6,8 MET) var.
4 çeşidin değeri 2011’deki ile aynı kaldı. 6 çeşidin kodu 2024 güncellemesinde eklendi ya da yeni bir aktiviteye bağlandı; bunlar için 2011 ile karşılaştırma yapılamıyor.
Older Adult Compendium’da bu aletle ilgili ayrı bir 60 yaş üstü kaydı yok. 60 yaş üstünde yetişkin değerleri gerçek harcamadan farklı olabilir; 60+ tablosunda ölçülmüş aktiviteler 60 yaş ve üstü sayfasında.
Ölçüm notu
Eğim yüzdesi rotanın ortalamasıdır; inişli çıkışlı parkurlarda genel doğa yürüyüşü satırı daha uygundur.
Bu sayfadaki ölçümler Compendium’un yürüyüş bölümünden alındı. Hesap yöntemi ve sınırlılıklar için hesap yöntemi sayfasına bakabilirsiniz.
Açık hava: diğerleri
Kaynak: Herrmann SD ve ark. 2024 Adult Compendium of Physical Activities, J Sport Health Sci 2024;13(1):6–12; kodlar 17081, 17032, 17034, 17082, 17080, 17035, 17010, 17012, 17036, 17037. Değerler pacompendium.com sayfasından alındı; veri 23 Ekim 2026, son kontrol 1 Kasım 2026. Kalori sonuçları tahmindir.